Mobiele data wordt goedkoper, terwijl alles duurder wordt

Nieuwe ontwikkelingen

Door de hoge inflatie van de afgelopen jaren zijn we gewend dat alles om ons heen steeds duurder wordt. Van restaurants tot een sportschoolabonnement, je merkt het overal wel. Toch is er iets wat opvallend steeds goedkoper wordt: mobiele data. In dit artikel lichten we toe hoe de prijs in de laatste jaren is gedaald en waardoor dit komt.

Mobiele data wordt goedkoper, terwijl alles duurder wordt

Sinds 2019 is alles een stuk duurder geworden. Ten opzichte van 2019 is de inflatie in 2026 bijna 30%.

Als we echter kijken naar de gemiddelde prijs over de jaren heen van een 10 GB-databundel, zien we dat deze vergeleken met 2019 maar liefst 60% goedkoper is geworden. In 2019 betaalde je gemiddeld € 18,95 voor 10 GB en in 2026 is de gemiddelde prijs € 7,66. We hebben hierbij naar de prijzen gekeken los van acties en aanbiedingen.

Hoe kan dit?

Er zijn meerdere manieren om te verklaren waarom databundels de laatste jaren goedkoper zijn geworden.

  1. Ons dataverbruik is toegenomen. In 2019 werd 10 GB beschouwd als een grote databundel voor mensen die veel internetten en lag het gemiddelde verbruik nog onder 3 GB. In 2025 verbruikten we al gemiddeld meer dan 10 GB aan data per maand. Ons verbruik is dus elke drie jaar ongeveer verdubbeld. Dat betekent dat een 10 GB-bundel, die een aantal jaar geleden als premium werd beschouwd, nu relatief een middelgrote optie is. Providers hebben de prijzen geüpdatet om dat ook te reflecteren.
  2. De groei van mobile virtual network operators (MVNO’s) kunnen ook een verklaring zijn. Dit zijn budgetproviders als Simyo, Ben, hollandsnieuwe, Budget Thuis, Youfone en Lebara. Deze providers hebben lage kosten omdat ze het netwerk van de grotere providers gebruiken. Om met de goedkopere providers te concurreren, moeten de grotere providers hun databundels aantrekkelijk houden met lage prijzen.
  3. 5G-internet is op steeds meer plekken beschikbaar. Doordat providers veel in de uitrol hiervan hebben geïnvesteerd, konden ze efficiëntere netwerken bouwen met een hogere capaciteit. Dit heeft schaalvoordelen opgeleverd, waar je als consument van profiteert.
  4. Daarnaast zijn consumenten steeds verder overgestapt van belminuten en sms’jes naar data. De vraag naar belminuten en sms’jes is dus sterk afgenomen. Providers kunnen zich daarom minder onderscheiden met bel- en sms-bundels en richten zich vooral op het aanbieden van grotere databundels om nieuwe klanten aan te trekken. Waar abonnementen vroeger vooral bestonden uit een combinatie van belminuten, sms’jes en een beperkte databundel, is het tegenwoordig gebruikelijk dat providers vooral concurreren op de hoeveelheid data.

Is dit overal het geval?

De prijsdaling van mobiele data is een goed teken voor de telecommarkt in Nederland. Het is een kenmerk van een gezonde markt met veel concurrentie. We hebben een aantal verschillende providers, die concurreren met aantrekkelijke prijzen. Ter vergelijking is dit in de VS anders. Daar zijn eigenlijk drie grote providers, daardoor is er minder concurrentie en daar liggen de prijzen voor een 10 GB-bundel gemiddeld tussen de $ 20 en $ 40. Relatief hebben we het dus best goed in ons land, daar mogen we ook wel eens bij stilstaan.

Dit artikel interessant of leuk?

Deel met je vrienden

Meer nieuws van Mobiel.nl

Meld je dan nu aan voor onze nieuwsbrief en blijf op de hoogte!

Nieuwsbrief Mobiel.nl

Meld je aan voor onze maandelijkse nieuwsbrief:

  • Als eerste op de hoogte
  • De beste aanbiedingen
  • Nieuwe smartphones
  • De laatste nieuwtjes